

Megjelent a Magyar Nemzeti Atlasz - természeti környezet kötet - új kiadása. Az új kiadás egy új és pontosabb szintézis lehetőségét is megteremtette, így számos izgalmas újdonsággal találkozhatunk. A MÉTA Program és a Magyarországi Flóratérképezési Program legfontosabb eredményeit a "NÖVÉNYZET" önálló fejezet foglalja össze (szerk.: Molnár Zsolt, Király Gergely és Fekete Gábor, összesen 32 szerző), további új kutatási eredményekkel kiegészítve.
A hazánk 39 szubklimax és klimax élőhelyének potenciális elterjedésére vonatkozó predikció, a Magyarország Élőhelyeinek Térképi Adatbázisának (MÉTA haszögek) felbontásában kutatási célra hozzáférhető a adatigénylési kérelemre a MÉTA Kuratóriumtól.
(Részletek)Elkészült Magyarország potenciális természetközeli növénytakarójának többrétegű térképes becslése. A hazánk 39 szubklimax és klimax élőhelyének potenciális elterjedésére vonatkozó predikciós modellezés Magyarország Élőhelyeinek Térképi Adatbázisának (MÉTA) alapján készült.
"Natura 2000 fajok és élőhelyek Magyarországon" címmel megjelent egy gyönyörű könyv. Az ÉLŐHELYEK fejezetet Molnár Zsolt szerkesztette, amelynek tudásbázisát jelentős részben a MÉTA Program eredményei és szakértői alapozták meg. ... és letölthető!
Az Európai Környezeti Ügynökség (EEA - European Environmental Ageny) és a Francia Természettudományi Múzeum egy áttekintő tanulmányban foglalta össze a vegetáció-, ill. élőhelytérképezés európai helyzetét. A hazai helyzetről Molnár Zsolt, Horváth Ferenc és Czúcz Bálint vett részt egyes fejezetek megírásában.
Az erdőgazdálkodás ma 493.000 hektáron kezel akácosokat. De milyen mértékű az akác spontán jelenléte a természetes növényzetben? A MÉTA felmérés szerint további 200.000 hektár természetes és természet-közeli területen van jelen és fertőz. Ezen belül pedig mintegy 33.000 hektáron közepes/súlyosan károsítja is őshonos növényzeti örökségünket!
A 4 napos túra során meglátogattuk az Aggteleki-kavicshát kisavanyodó termőhelyű erdeit, borókásait és csarabosait, Szlovákia területén a Szilicei-fennsík mészkő alapkőzetű erdeit és legelőit, továbbá a Szádelői-völgy szurdokerdejét. A program során bemutattuk a karsztvidék jellegzetes felszíni formakincsét és termőhelyeit, megnéztünk egy jégbarlangot, s több élőhelytípus esetében szót ejtünk a tradicionális és jelenlegi tájhasználati formákról, módokról. A programot a gömöri gyümölcskultúra bemutatása egészítette ki a hagyományos gyümölcsösök felkeresésével és az előforduló tájfajták bemutatásával.
A MÉTA-túra még sohasem volt Kárpátalján. Célunk, hogy a Tisza partjától annak "fekete" forrásáig, a hegylábakon át több magashegyi területet is meglátogassunk, egészen fel a csúcsokig (Hoverla, 2061m). Közben több nevezetes történelmi helyszínt is felkeresünk (pl. Verecke, Árpád-vonal, Huszt).
Idén ősszel ismét egy tematikus MÉTA-túrára készülünk. A téma az élőhelyek és a tájhasználat környezeti nevelésben való megismertetése, megjelenítése. A túrán olyan erdei iskolák terepi helyszíneit és tanösvényeit járjuk végig, amelyek különös figyelmet szentelnek arra, hogy az ide érkező gyerekekkel megismertessenek különböző élőhelyeket, az elmúlt évszázadok során történt nagy tájátalakulásokat, a tájhasználat megváltozását és a fenntarthatóság kérdését is. Megismerkedünk módszereikkel, részt veszünk egy-egy terepi programjukon, majd megvitatjuk a feladatok, feladatlapok hatásait. Az előző túrákról készült fényképeink a következő helyen nézegethetők meg: http://www.meta-tura.gportal.hu/.
Nagy meglepetésünkre megjelent egy hír a Horvátországi MÉTA túráról az Új Magyar Képes Újságban. Itt olvashatjátok: http://huncro.hr/huncro.hr/lathatar/3244-magyarorszagi-botanikusok-a-dra...
Budapesti általános iskoláknak került meghirdetésre az "Otthon az Erdőben" program, melyet a Magyar Környezeti Nevelők Egyesülete szervez az IKEA támogatásával. A program során feladataik megoldásában többek között a MÉTA Természetesség-mérőjét is használhatják a résztvevő diákcsoportok. A program 2012-ben újra meghirdetésre kerül Budapest és vonzáskörzetében. Információk részletesen az MKNE honlapjáról szerezhetők.
Örömhír, hogy ESŐ- és TEREPÁLLÓ SZÍNES FORMÁBAN kiadásra is került a Természetesség-mérő a projekt finanszírozásával (beszerezhető az projekt honlapjáról).
Horvátországi MÉTA-túránk célja az volt, hogy bejárjuk a növényföldrajzi Pannonikumhoz tartozó Szlavoniát és Baranját (Duna, Dráva és Száva menti területek). A túra során megismertük a Kárpát-medence déli peremén lévő tájak növényzetét és tájhasználatát, az ott lévő emberek szakmai vezetésével. A túráról készült fényképeinket a következő helyen gyűjtjük össze: http://www.meta-tura.gportal.hu/.
Megjelent a magyarországi élőhelyek határozója, az ÁNÉR 2011.
A könyv - mely a MÉTA adatbázis eredményeinek felhasználásával, 55 botanikus több éves közös munkájaként készült el - tartalmazza a hazánkban található 126 élőhely részletes leírását országos elterjedési térképekkel és fényképekkel.
A bal oldali menü "Szolgáltatások" pontja GIS állományokat is hozzáférhetővé tesz. Nekünk az egyik legkedvesebb, Zólyomi Bálint: Természetes növénytakaró térképének digitalizált változata ...
Erdődinamikai MÉTA-túránk célja a természetes erdőkép minél alaposabb megismerése, a természetközeli erdőkezelések eredményein és problémáin keresztül. Ezúttal erdő-képeket és nem vegetációtípusokat vizsgáltunk; a mögöttük álló hatásokat és az előttük álló változásokat próbáltuk közösen meglátni. Csodálatos "őserdőkben jártunk", ha érdekel, nézd meg a fotókat képes honlapunkon!
Az eddigi túrákról készült fényképeink itt láthatók: http://www.meta-tura.gportal.hu/.
(Részletek)Oldalak
- 1
- 2
- 3
- 4
- következő ›
- utolsó »