MÉTA-túrák

A 4 napos túra során meglátogattuk az Aggteleki-kavicshát kisavanyodó termőhelyű erdeit, borókásait és csarabosait, Szlovákia területén a Szilicei-fennsík mészkő alapkőzetű erdeit és legelőit, továbbá a Szádelői-völgy szurdokerdejét. A program során bemutattuk a karsztvidék jellegzetes felszíni formakincsét és termőhelyeit, megnéztünk egy jégbarlangot, s több élőhelytípus esetében szót ejtünk a tradicionális és jelenlegi tájhasználati formákról, módokról. A programot a gömöri gyümölcskultúra bemutatása egészítette ki a hagyományos gyümölcsösök felkeresésével és az előforduló tájfajták bemutatásával. Részletek »
A MÉTA-túra még sohasem volt Kárpátalján. Célunk, hogy a Tisza partjától annak "fekete" forrásáig, a hegylábakon át több magashegyi területet is meglátogassunk, egészen fel a csúcsokig (Hoverla, 2061m). Közben több nevezetes történelmi helyszínt is felkeresünk (pl. Verecke, Árpád-vonal, Huszt). Részletek »
Idén ősszel ismét egy tematikus MÉTA-túrára készülünk. A téma az élőhelyek és a tájhasználat környezeti nevelésben való megismertetése, megjelenítése. A túrán olyan erdei iskolák terepi helyszíneit és tanösvényeit járjuk végig, amelyek különös figyelmet szentelnek arra, hogy az ide érkező gyerekekkel megismertessenek különböző élőhelyeket, az elmúlt évszázadok során történt nagy tájátalakulásokat, a tájhasználat megváltozását és a fenntarthatóság kérdését is. Megismerkedünk módszereikkel, részt veszünk egy-egy terepi programjukon, majd megvitatjuk a feladatok, feladatlapok hatásait. Az előző túrákról készült fényképeink a következő helyen nézegethetők meg: http://www.meta-tura.gportal.hu/. A túra során meglátogatjuk a következő erdei iskolákat és az ott dolgozó pedagógusok segítségével végigjárjuk terepi helyszíneiket, megismerkedünk terepi programjaikkal: Börzsöny: Királyrét, Börzsöny-liget, Vértes: Agostyán, Bakony: Pénzesgyőr, Zirc, Balaton-felvidék: Tihany, Részletek »
Nagy meglepetésünkre megjelent egy hír a Horvátországi MÉTA túráról az Új Magyar Képes Újságban. Itt olvashatjátok: http://huncro.hr/huncro.hr/lathatar/3244-magyarorszagi-botanikusok-a-dravaszoegben-es-szlavoniaban Részletek »
Horvátországi MÉTA-túránk célja az volt, hogy bejárjuk a növényföldrajzi Pannonikumhoz tartozó Szlavoniát és Baranját (Duna, Dráva és Száva menti területek). A túra során megismertük a Kárpát-medence déli peremén lévő tájak növényzetét és tájhasználatát, az ott lévő emberek szakmai vezetésével. A túráról készült fényképeinket a következő helyen gyűjtjük össze: http://www.meta-tura.gportal.hu/. Részletek »
Erdődinamikai MÉTA-túránk célja a természetes erdőkép minél alaposabb megismerése, a természetközeli erdőkezelések eredményein és problémáin keresztül. Ezúttal erdő-képeket és nem vegetációtípusokat vizsgáltunk; a mögöttük álló hatásokat és az előttük álló változásokat próbáltuk közösen meglátni. Csodálatos "őserdőkben jártunk", ha érdekel, nézd meg a fotókat képes honlapunkon!
Az eddigi túrákról készült fényképeink itt láthatók: http://www.meta-tura.gportal.hu/. Részletek »
A tavaszi túra a Partium és az Erdélyi-Szigethegység (Bihar) északi részeinek botanikai nevezetességeiből válogatott. A túra helyi terepi vezetői: Karácsonyi Károly (Partium) és Pócs Tamás (Erdélyi-Szigethegység) voltak. Csodálatos tájakon jártunk. A növényzet különleges, itthon nem található típusai mellett megfigyelhettük a tájhasználat néhány igen archaikus formáját, és nagyon sok kedves, melegszívű értékes emberrel ismerkedtünk meg. A túráról készült fényképeink már láthatók a következő helyen: http://www.meta-tura.gportal.hu/. Részletek »
Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy megjelent az első 13 MÉTA-túra túrafüzetének válogatása könyv formájában. A közel száz szerző kereken 500 oldalon mutatja be a MÉTA-túrákon bejárt tájak növényzetét és a vonatkozó természetvédelmi, tájtörténeti, néprajzi stb. jelenségeket, érdekességeket. Részletek »
Őszi MÉTA-túránk során a Nyugat-Dunántúl jellegzetes élőhelyeit látogattuk meg. A túra célja az volt, hogy áttekintő képet kapjunk a Kisalföld és közvetlen környéke, így a Hanság és a Fertő-tó, a Kőszegi-hegység és a Szigetköz növényzetről. A túra helyi szervezői, Fehér Sándor, Melecske Zsuzsa, Schmidt Dávid, Fűzfa Zoltán, Hahn István, Pinke Gyula, Takács Gábor és Keszei Balázs voltak. Az első napon ellátogattunk a Kisalföld Felvidékre eső szikeseire és homokbuckásaira, valamint a Duna első teraszának különlegesen szép sztyepprétjeire is... 
A túráról készült fényképeink itt láthatók: http://www.meta-tura.gportal.hu/. Részletek »
2010 júniusában ismét külföldi tájat látogattunk meg MÉTA túránk során. Románia és Szerbia szép tájainak korábbi bejárásai után most Bulgáriába utaztunk. 14. MÉTA-túránk során elsősorban Bulgária vegetációjának pannon vonatkozásait tekintettük meg bolgár botanikus kollégáink vezetésével. A túráról készült képek a következő honlapon tekinthetők meg: http://www.meta-tura.gportal.hu/. Részletek »
13. MÉTA-túránk témája a táj és a benne élő ember kapcsolata volt. Az egymással mozaikoló természetes és kultúrtáj érdekes, ember-formálta részleteit ismerhettük meg a Kiskunságban, a Bácskában, a Duna-mentén, a Mecsekben, a Tolnai-dombságban és a Mezőföldön. Részletek »
Ez a MÉTA-túra Románia déli vidékeire vezetett. A parciumi, az erdélyi és a szerbiai túrák után a negyedik külföldi tájakat látogató túránk volt. A Déli-Kárpátok néhány csodálatosan szép szurdokvölgyét, a Mehádiai-hegységet, a Kis és Nagy Kazán-szorost, valamint a Bánát, a Néra-völgy és Aráma-bánya környékének botanikailag vagy tájhasználatilag érdekes helyeit látogattunk meg… Részletek »
Második tematikus túránk, melyben a hazai művelés alól felhagyott szántók és szőlők növényzetével foglalkoztunk. Az Északi-középhegység és az Alföld után a Dunántúl néhány jellemző parlagját kerestük fel, hogy átfogó képet kapjunk a különböző korú, termőhelyű és táji környezetű parlagok szukcessziójáról. A látottak érdekes kérdéseket vetettek fel a kutatás jövőbeli irányival és a természetvédelmi kezelésekkel kapcsolatban... Részletek »
Ez a MÉTA-túra szerbiai (többnyire vajdasági és szerémségi) tájakra vezetett. A parciumi és az erdélyi túrák után a harmadik külföldi tájakat látogató túra volt. A legtöbbünk által eddig még soha sem látott, csodálatos szépségű tájak megismerését a Delibláti homokvidék és a Kazán-szoros meglátogatásával zártuk... Részletek »
Az Erdély tájaira vezető túra holisztikus képet kíván adni egy hagyományait még őrző vidékről, ahol a vegetáció természetesebb, regenerációja gyorsabb, ahol még él a népi ökológiai tudás egy része. A túra elején kolozsvári botanikusok vezetnek minket, majd a túra végén már részben önálló kirándulásokra és etno-botanikai gyűjtésekre is lehetőséget biztosítunk… Részletek »